Przetargi i projekty międzynarodowe – zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych do udziału w rynku przetargów UE

2020-05-13 | eksport | organizacje międzynarodowe | ue | zamówienia publiczne

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje wielkopolskich przedsiębiorców o możliwości udziału w przetargach organizacji międzynarodowych, w tym unijnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało publikowany poniżej zestaw praktycznych informacji dotyczących systemu zamówień instytucji Unii Europejskiej, aby zachęcić polskich przedsiębiorców do aktywności na tym rynku. Obecna sytuacja wywołana COVID-19 wymusza na wszystkich dostosowanie się do nowych warunków. Może to być jednak również szansa do rozwinięcia działalności poza granicami kraju, dzięki wykorzystaniu systemu zamówień organizacji międzynarodowych czy międzynarodowych instytucji finansowych, które dostosowują obecnie profil swoich projektów i zamówień do wymogów rynków zmagających się z pandemią i jej skutkami.

ZAMÓWIENIA INSTYTUCJI KRAJOWYCH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH UE publikowane są w BAZIE PRZETARGÓW TED /TENDERS ELECTRONIC DAILY.

TED to internetowa wersja „Suplementu do Dziennika Urzędowego UE” dot. europejskich zamówień publicznych. Informacje udostępniane są tu wg: branż, miejsca dostawy czy możliwości biznesowych. TED oferuje bezpłatny dostęp do ogłoszeń o zamówieniach publicznych, publikowanych w UE, poza unijnych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych krajach. Wiele zamówień ogłaszanych jest też bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych instytucji i agencji UE lub na stronach przedstawicielstw KE w kraju realizacji projektu.

Przykładowy projekt –  “European Union Water Initiative plus for the Eastern Partnership” dostępny jest TUTAJ.

Zamówienia składane przez wszystkie instytucje unijne dostępne są TUTAJ.

TED dostarcza informacje o możliwościach biznesowych UE/ EOG, których wartość osiąga ponad 420 mld EUR rocznie. Średnio, w danym roku publikowanych ok. 460 tys. ogłoszeń.

Zaleca się dokonać rejestracji w systemie eTendering. Daje ona dodatkowo dostęp do: przesyłania i zmiany treści pytań dotyczących ogłoszeń o przetargach, subskrypcji powiadomień o zmianach w dokumentacji, filtrowania wiadomości dotyczących wybranych ogłoszeń o przetargach, którymi jesteśmy zainteresowani.

W ODPOWIEDZI NA COVID-19 uruchomiono specjalne podstrony dedykowane wybranym zamówieniom. Informacja o nich dostępna jest TUTAJ. Strony te zawierają rozbudowany system wyszukiwania, który pozwala na precyzyjną kwerendę pod kątem własnej działalności. Wyniki przetargów związanych z COVID-19 dostępne są TUTAJ.

Dodatkowo zamówienia można znaleźć również na PORTALU KLASTRÓW EUROPEJSKICH (European Cluster Collaboration ECC – Covid-19 Industrial Clusters Response Portal).

  • ECC zawarło specjalną zakładkę poświęconą odpowiedzi europejskich klastrów na COVID-19. Znajdują się w niej informacje dot. możliwości współpracy pomiędzy klastrami oraz linki do aktualnych zamówień EU.
  • W zakładce umieszczono również PLATFORMĘ do wymiany doświadczeń dot. COVID-19. Choć dotyczy ona klastrów, mogą tam również Państwo znaleźć ciekawe informacje dot. różnych projektów oraz rozwiązań.
  • Cennym instrumentem jest również FORUM, na którym można zadawać pytania i wymieniać się informacjami, w kontekście zamówień w związku z COVID-19. Regularnie pojawiają się zapytania o konkretny produkt/usługę (przykładowe zapytanie), co ma na celu ułatwianie dostaw/sprzedaży poprzez szybsze i bezpośrednie połączenie z zamawiającym.

WSPARCIE ZAMÓWIEŃ W ODPOWIEDZI NA COVID19 przez liczne programy unijne, które oferują różne możliwości finansowania:

W ramach obecnych programów wspomagających branżę medyczną utworzona została podstrona programu 3HP/Third Help ProgrammeDodatkowo funkcjonuje podstrona z projektami dot. COVID-19.

 5 KROKÓW POSTĘPOWANIA dla zainteresowanych udziałem w procedurze przetargowej opisano TUTAJ. Wskazano 5 kolejnych etapów, które pozwolą na skuteczne złożenie oferty. Poniżej krótki opis poszczególnych kroków wraz z linkami prowadzącymi bezpośrednio do nich (każdy krok dostępny jest również z poziomu głównego). Kolejne kroki/etapy są następujące:

  1. Znalezienie oferty /ogłoszenia przetargowego: TUTAJ/POZIOM GŁÓWNY.
  2. Znalezienie partnerów: TUTAJ.
  3. Utworzenie KONTA- EU login: TUTAJ.
  4. Zarejestrowanie swojej firmy: TUTAJ.
  5. Przesłanie wniosku. Wniosek może zostać przesłany w systemie dopiero po zalogowaniu się do swojego konta EU oraz po wybraniu konkretnej oferty.

DODATKOWE INFORMACJE DOT. EUROPEJSKIEGO SYSTEMU ZAMÓWIEŃ, w tym w odpowiedzi na COVID -19, znajdą Państwo w:

  • PRAG – Praktyczny przewodnik dotyczący zewnętrznych akcji UE (procedury zamówieniowe): TUTAJ;
  • E-CERTIS – Pomocnicza baza danych (zaświadczeń): TUTAJ, gdzie można sprawdzić, jakie zaświadczenia są wymagane w ramach procedur udzielania zamówień publicznych w UE. Z e-Certis  korzystają zarówno europejskie firmy zainteresowane postępowaniem przetargowym, jak i nabywcy publiczni, oceniający złożone oferty.

NA PORTALU MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH dostępna jest także zakładka „Anti-Covid Offer by Polish Business”, w której można prezentować informacje o polskich produktach do wykorzystania m.in. przez polskie placówki dyplomatyczne i handlowe na całym świecie.  

Źródło: MSZ

drukuj:
udostępnij:
Logo
szybki kontakt
adresAdres

al. Niepodległości 34
61-714 Poznań
5 piętro, cz. A

telefonKontakt

T: +48 61 626 62 40
E: drg.sekretariat@umww.plCopyright © GOSPODARNAWIELKOPOLSKA 2019
Loga EU